UKS Orientuś

Uczniowski Klub Sportowy „Orientuś” został założony przez nauczycieli ( Małgorzatę Paszyńską i Krzysztofa Lewandowskiego) i uczniów, głównie harcerzy oraz absolwentów Szkoły Podstawowej nr 158 w roku 1997. Zawody na orientację były nieodłącznym elementem zbiórek działających w szkole drużyn harcerskich i zuchowych. Odbywały się one w okolicach szkoły, podczas biwaków i obozów harcerskich, a zimą na sali gimnastycznej. Pierwsze starty zawodników Orientusia odbywały się więc na zawodach harcerskich i turystycznych. Szybko pojawiły się pierwsze sukcesy także w sportowych imprezach, w których biegało się indywidualnie. Po przekształceniu szkoły w Gimnazjum 33 do klubu zaczęli dołączać nowi zawodnicy, a wkrótce także uczniowie wielu innych szkół. „Orientuś” zaczął wyjeżdżać na zawody ogólnopolskie i również tam odnosić pierwsze sukcesy. Pierwsze medale mistrzostw Polski młodzików zwanych Pucharem Najmłodszych zdobywali uczniowie naszej szkoły: Alicja i Amelia Ewiak, Liliana Grzymkiewicz, Aleksandra Godycka-Ćwirko, Kalina Paszyńska, Katarzyna Proga, Marcin Fastyn oraz Piotr Chmielecki i Krzysztof Jabłoński. Większość z nich nadal angażuje się w klubowe przedsięwzięcia, a niektórzy przyprowadzają już na zawody swoje dzieci. UKS „Orientuś” z małego, amatorskiego klubu zaczął stawać się coraz bardziej profesjonalny. Regularne treningi, coraz częstsze wyjazdy na zawody także międzynarodowe, obozy sportowe, a także zwiększenie liczby zawodników do 50-60 dawały coraz lepsze efekty. Medali mistrzostw Polski także w starszych kategoriach wiekowych zaczęło szybko przybywać. Zdobywali je także uczący się na Janosika: Ewa Gwóźdź, Monika Stróżek, Marta Kowalska i Dominik Chudzik. Kolekcjonująca medale mistrzostw Polski juniorów Alicja Ewiak wywalczyła w roku 2005 nawet medal mistrzostw Europy! Klub stał się i pozostał do dziś czołowym w polskiej orientacji sportowej. W ciągu dwudziestu lat swego istnienia zdobył dwukrotnie Klubowe Mistrzostwo Polski, sześciokrotnie był wicemistrzem, czterokrotnie zdobywał Drużynowy Puchar Polski. Imponujące są osiągnięcia indywidualne. Mistrzostwo świata młodzieżowców Rafała Podzińskiego, tytuły mistrzów Europy Juniorów Krzysztofa i Piotra Rzeńców to tylko te najważniejsze. Do tego dochodzi blisko medale mistrzostw Polski: blisko 50 wśród seniorów ( min. Ewy Gwóźdź ), 60 zdobytych przez młodzieżowców i prawie 120 przez juniorów ( min. Amelię Block i Michała Nowaka z Gimnazjum 33). Orientusie reprezentowali Polskę na mistrzostwach świata i Europy, startowali nawet w Azji i Ameryce Południowej. Klub organizował wielokrotnie mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych. Jest co roku organizatorem kilkunastu imprez sportowych i turystycznych. Największe z nich to: Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w BnO, Turystyczny Marsz na Orientację „Orientuj się i Licz”, Grand Prix Polski w Rodzinnym Biegu na Orientację, Jesienne Zawody „Złota Igła” oraz cykl Łódź Park Tour.

linki do prezentacji o klubie:

– początki klubu >LINK<

– międzynarodowe sukcesy klubu  >LINK<

– wyjazdy zagraniczne  >LINK<

– orientusiowe małżeństwa  >LINK<

– nasze zawody 2018 >LINK<

UKS „Orientuś” prowadzi nieodpłatne zajęcia sportowe trzy razy w tygodniu: we wtorki i czwartki w Parku im. 3 Maja oraz w soboty w Lesie Łagiewnickim. Najlepsi zawodnicy wyjeżdżają na ogólnopolskie i międzynarodowe zawody na orientację i biorą udział w obozach sportowych. Dzięki dotacjom otrzymywanym z Urzędu Miasta Łodzi i Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz pracy społecznej trenerów i licznej grupy rodziców  klub dofinansowuje w znacznej części koszty udziału w tych przedsięwzięciach. Zapraszamy serdecznie uczniów Szkoły Podstawowej nr 158 i ich rodziców do naszego grona!

www.orientuslodz.pl