Zasady bezpieczeństwa w sieci

30-03-2020

Kochani Uczniowie, tak  dla przypomnienia zasady bezpieczeństwa w sieci

 1. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
 2. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy dostaniesz zgodę opiekuna.
 3. Nie rozmawiaj i nie umawiaj się z osobami poznanymi przez Internet! Zawsze skonsultuj to z rodzicami.
 4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, odejdź od komputera i powiedz o tym dorosłemu. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.
 5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
 6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
 7. Pomyśl, zanim wyślesz wiadomość, e-mail, komentarz czy smsa.Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
 8. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
 9. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.
 10. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia.
 11. Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół. Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli.
 12. Zabezpiecz komputer lub poproś o to opiekuna. Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj, by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer!
 13. Szanuj prawo własności w Sieci. Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie.

 

 

Podczas zajęć online, trzeba pamiętać, że należy:

 

Określać swoje priorytety!

Jeśli uczysz się online, nie możesz traktować nauki jako zajęcia mało istotnego, na które kiedyś „znajdziesz chwilę” — by z sukcesem ukończyć zajęcia musisz mieć czas, a więc zaplanować swoją naukę i wpisać ją w swój tygodniowy plan!

 

Analizować, ile czasu poświęca się na wykonanie danego zadania!

Każda czynność, która wykonywana jest wielokrotnie, zajmuje nam określony czas. Jeśli zaczniesz zwracać uwagę na to, ile minut zwykle poświęcasz na zrobienie, czy sprawdzenie pracy domowej, pomoże Ci to lepiej zaplanować swój czas w kolejnych tygodniach spędzonych na nauce online

 

Planować swoje zajęcia!

Im więcej czasu poświęcisz na planowanie, tym szybciej wykonasz zadania, które musisz zrealizować. Jeśli nie wiesz, ile czasu trzeba poświęcić na zrobienie zadania zapytaj innych — korzystanie z rad pozwoli Ci właściwie zaplanować naukę i pracę.

 

Realizować postawione sobie cele i zadania!

Największym wrogiem naszego zarządzania czasem jest myślenie, że „zdążę to jeszcze zrobić” — jeśli masz zaplanowaną pracę czy wykonanie zadania, nie odkładaj tego na później!!!. Uważaj też na „złodziei czasu”: nieplanowane oglądanie TV, przeciągające się rozmowy przez telefon, surfowanie w Internecie itd.

 

Pamiętaj! Jeśli uda Ci się działać zgodnie z tymi zasadami, zawsze znajdziesz czas na e-learning!